+38 (048) 740 70 47 Для дзвінків з України Замовити дзвінок

en ua ru Pl

Українська версія сайту

Ви завжди зможете переключити мову сайту, скориставшись перемикачем.

науково-виробниче об'єднання

АГРО-СІМО-МАШБУД

у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю

Категории Меню

Технологія виробництва вівсяної крупи

Особливість зерна вівса – висока пленчатость, що досягає 25...30%, при чому оболонки - не зрощені щільно з ядром. Ядро вівса має порівняно тонкі плодові, насіннєві оболонки і алейроновий шар, що разом складають 9...11% від маси зерна. Крім того, ядро покрите короткими волосками, наявність яких надає вівсу при переробці особливі властивості. Вівсяні продукти відрізняються найбільш високою калорійністю в порівнянні з іншими круп'яними продуктами, досить високим вмістом білка і жиру. Крім того, завдяки наявності значної кількості слизистих речовин, вівсяні продукти мають дієтичні властивостями. В цих продуктах міститься багато вітамінів - тіамін, рибофлавін, ніацин і ряд мікроелементів.

Технологічний процес, запропонований нашою компанією, відрізняється від запропонованого фірмою Бюллер тим, що ми застосовуємо гідротермічну обробку зерна перед його лущенням, а потім як і Бюллер - ГТО крупи перед її плющенням.

Виходячи з проведених науково-технічних досліджень і досвіду виробничої роботи фахівцями НВО «АГРО-СІМО-МАШБУД» було доведено, що гідротермічна обробка зерна перед його лущенням сприятливо діє на технологічні властивості зерна, його поживну цінність і споживчі переваги крупи.

Так, наприклад, одним з недоліків всіх зернових культур, що переробляються в крупу, є крихкість, що тягне за собою зниження виходу цілої крупи. Єдиним способом, що дозволяє знизити вихід подрібненого ядра, є гідротермічна обробка зерна, що включає попередній підігрів зерна (для зменшення конденсації пари на зерні), пропарювання зерна, внаслідок чого відбувається «цементація» ядра, і подальшу сушку.

Під впливом операцій пропарювання і сушіння, які змінюють структурно-механічні та фізико-хімічні властивості зерна, відбувається поліпшення технологічних властивостей зерна. За рахунок клейстеризації крохмалю і денатурації білків відбувається з'єднання набряклих крохмальних зерен, що «закриває і склеює» тріщини в ядрі. На зміну кольору крупи впливають режими пропарювання, що пов'язано з утворенням продуктів, здатних реагувати між собою - редукуючих цукрів і продуктів їх розщеплення і амінних груп (білки і амінокислоти), які обумовлюють перебіг цукрово-амінних реакцій. Ця реакція називається меланоїдіноутворення (реакція Майяра). Слід також відзначити, що реакція взаємодії цукрів може протікати не тільки з амінокислотами, а й з аміаком, пектидами і білками. На інтенсивність реакції Майяра впливає жорсткість режимів пропарювання і ступінь нагріву ядра. Чим вище температура нагріву, тим інтенсивніше відбувається зміна кольору ядра, що пов'язано з тепловим гідролізом зазначених речовин і їх кількісним збільшенням.

Наступною, не менш важливою операцією є сушка. Після сушіння ядро стає склоподібним та твердим, при цьому значно збільшується механічна міцність ядра, а просушені квіткові плівки стають крихкими і легко відділяються. В результаті збільшуються коефіцієнти лущення, зменшується дроблення ядра, зростає продуктивність лущильних машин при зниженні питомих витрат енергії на процеси лущення.

Таким чином, загальний вихід крупи з зерна, що пройшло гідротермічну обробку, більше на 4-8%, ніж з зерна, що не піддавалося такій обробці, а вихід подрібненого ядра зменшується на 6-10%. Це актуально як для вівса, так і для всіх плівчастих культур.

Також при проведенні гідротермічної обробки значно підвищується біологічна цінність крупи, так як зберігаються присутні у верхніх шарах ядра вітаміни і мінеральні речовини, які зазвичай губляться в результаті лущення і шліфування. При проведенні процесів гідротермічної обробки зерна значна частина вітамінів, мінеральних і ароматичних речовин розчиняється і мігрує під надлишковим тиском разом з парою з периферичних квіткових оболонок вглиб ядра. Поліпшуються технологічні властивості вівсяної крупи, усувається специфічний гіркуватий присмак, підвищується стійкість крупи при зберіганні (вівсяна крупа містить багато жиру, який досить легко гідролізується і окислюється). Такий метод дозволяє істотно підвищити споживчі переваги і харчову цінність вівсяної та інших круп.

Розроблений НВО «АГРО-СІМО-МАШБУД» відцентровий лущильник СІМО ЦШС-3 призначений для високоефективного лущення зерна соняшника і вівса з одночасним обрушенням і відвіюванням частини волосків і лушпиння, подрібнення кукурудзи з метою відбору зародка. Робочі поверхні ротора і деки лущильника виконані з високоміцного вибіленого чавуну. Для лущення інших круп'яних культур робоча поверхня деки може виконуватися з абразивних або полімерних матеріалів.

Використання на овсозаводі наших лущильників ЦШС-3, відцентрових просіювачів ЦС-1 і сортувальних машин МСХ дозволило при натурі зерна 490-510 кг/м³ отримати вихід крупи вівсяної неподрібненої - 58...62%; при натурі зерна понад 520 кг/м³ вихід - 62...64%. Коефіцієнт лущення за один прохід - 90…93%.

Сьогодні аналогів відцентрового лущильника СІМО ЦШС-3 за величиною коефіцієнта лущення при максимальному збереженні цілісності ядра не існує.

Догори