+38 (048) 740 70 47 Для дзвінків з України Замовити дзвінок

en ua ru Pl

Українська версія сайту

Ви завжди зможете переключити мову сайту, скориставшись перемикачем.

науково-виробниче об'єднання

АГРО-СІМО-МАШБУД

у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю

Меню

Азбука створення успішного крупозаводу

Якщо ви вже визначилися в своєму маркетинговому плані, яку саме крупу або пластівці ви плануєте виготовляти і для якого ринку - відмінно. Наступний крок - який обсяг виробництва вас цікавить на етапі запуску бізнес-проекту, а також на етапі найближчих 5-ти років.

31.01.2020

Початок 2020 року, початок нової декади і нових починань. До менеджерів нашої компанії все частіше звертаються клієнти за консультаціями про створення крупозаводу як успішного і процвітаючого бізнесу. Вже сьогодні ми бачимо актуальність цієї теми, як ніколи. Тому вирішили по крихтам створити чіткий алгоритм в допомогу нашим замовникам.

Створення успішного крупозаводу базується на основних чотирьох «китах»:

  1. Місія компанії - яким продуктом ви плануєте підкорити ринок харчової продукції, а саме: обсяг виробництва, який сорт продукції, з якого зерна, крупа або пластівці?
  2. Як правильно вибирати майданчик для створення крупозавода - проектування і будівництво.
  3. Вибір технологічного обладнання з урахуванням кількох обов'язкових технологічних процесів для круп'яного заводу - список техніки для організації виробництва крупи або пластівців і подальшої розфасовки.
  4. Вибір постачальника сировини - сировина повинна бути хорошої якості, інакше це вплине на якість крупи.

Також слід враховувати правила зберігання зерна, вимоги до крупи, правила упаковки готового продукту, повну відповідність виробничого процесу стандартам ГОСТ і, відповідно, якість обладнання, що постачається для функціонування заводу.

За кожним з цих пунктів стоїть головне слово - професіоналізм. Але не варто лякатися. Саме для цього працює команда професіоналів, яка в індивідуальному порядку допоможе розібратися, не прогавить деталі і порадить оптимальні рішення на будь-якій стадії - від проектування лінії до запуску заводу.

Тут ми розповімо Вам докладно про деякі базові пункти.

КРУПОЗАВОД АБО АГРЕГАТОВАНИЙ МІНІКРУПОЦЕХ?

Якщо ви вже визначилися в своєму маркетинговому плані, яку саме крупу або пластівці плануєте виготовляти і для якого ринку - відмінно. Наступний крок - який обсяг виробництва вас цікавить на етапі запуску бізнес-проекту, а також на етапі найближчих 5-ти років. Таке питання вам задасть професійний технолог. Справа в тому, що малогабаритний агрегатований мінікрупоцех (так званий «модульний завод») забезпечує продуктивність до 22 тонн переробленого зерна на добу. У той час, як промислові крупозаводи забезпечують продуктивність від 24 до 250 т на добу, залежно від побажань замовників, і, як правило, розміщуються в трьох- або п'ятиповерхових будинках.

Агрегатований крупоцех - спеціальна малогабаритна установка, яка монтується на компактній металоконструкції і розміщується в одноповерховій будівлі - ангарі висотою до 6 м. В основному, така будівля є і складом сировини, і складом готової продукції.

Промисловий круп'яний завод – це комплекс, що включає повноцінний комплект промислового спеціалізованого обладнання, починаючи з машин для грубої очистки зерна, що надходить на переробку, до машин підвищеного контролю якості готової продукції - фотосепараторів і т. д. Як правило, промислові крупозаводи мають в своїй структурі підлогові і елеваторні сховища сировини в обсязі робіт від 2 до 6 місяців, а також склади готової продукції - до 1,5 місяця зберігання. На таких крупозаводах потім легше проводити модернізацію виробництва з підвищенням продуктивності і виходу крупи шляхом заміни або вдосконалення частини обладнання. Але у агрегатованих мінікрупоцехів теж є свої плюси: істотно менша вартість, невеликі розміри і економія людського ресурсу для управління. Однак за якістю готової продукції вони, як правило, поступаються промисловим крупозаводам. Такі агрегатовані мінікрупоцехи гарні для старту.

ВИБІР МАЙДАНЧИКА ДЛЯ КРУПОЗАВОДУ

Так як сьогодні в структурі собівартості логістичні витрати займають суттєву частину, переробні комплекси необхідно максимально наблизити до джерел сировини і, з іншого боку, до місць збуту і споживання. На сьогодні при виборі місця також пріоритетним є наявність кваліфікованих трудових ресурсів.

Підсумуємо. Дуже важливий прорахунок технологічної лінії і списку необхідного обладнання. Дуже важливо розуміти, що при високоякісному обладнанні вам легше буде окупити проект. Не економте на матеріально-технічній базі. Тримайте марку якісного продукту і прагніть до кращої продуктивності. Тоді в сукупності з грамотним менеджментом і маркетингом ваш проект окупиться за 2 - 3 роки. Робіть свідомий вибір і звертайтеся до професіоналів.

Тоді в сукупності з грамотним менеджментом і маркетингом ваш проект окупиться за 2 - 3 роки.

Робіть свідомий вибір і звертайтеся до професіоналів.

Фото обладнання

Залишилися питання?
Підписатись на новини

Свіжі новини

Синергія інновацій та традицій на ринку переробки зернових в Україні
14.05.2024

Синергія інновацій та традицій на ринку переробки зернових в Україні

Подробнее
Вітаємо Вас зі світлим Святом Великодня – з Христовим Воскресінням!
02.05.2024

Вітаємо Вас зі світлим Святом Великодня – з Христовим Воскресінням!

Подробнее
Нові вектори розвитку та застосування технологічного обладнання «АГРО-СІМО-МАШБУД»
29.04.2024

Нові вектори розвитку та застосування технологічного обладнання «АГРО-СІМО-МАШБУД»

Подробнее
Нарощування обсягів експорту від «АГРО-СІМО-МАШБУД»
02.04.2024

Нарощування обсягів експорту від «АГРО-СІМО-МАШБУД»

Подробнее
Догори