+38 (048) 740 70 47 Для дзвінків з України Замовити дзвінок

en ua ru Pl

Українська версія сайту

Ви завжди зможете переключити мову сайту, скориставшись перемикачем.

науково-виробниче об'єднання

АГРО-СІМО-МАШБУД

у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю

Меню

Гідротермічна обробка зерна

Гідротермічну обробку зерна проводять з метою поліпшення його технологічних властивостей, створення оптимальних умов для переробки зерна, а також для отримання круп, що відповідають найвищим вимогам по своїй живильній цінності і органолептичним характеристикам.

16.07.2020

Фахівці НВО «АГРО-СІМО-МАШБУД» вже не раз розповідали і згадували на науково-практичних конференціях про найважливіший етап в процесі підготовки зерна до переробки - гідротермічну обробку зерна. У цій статті ми ще раз зупинимося на цьому важливому етапі. Отож, Гідротермічна обробка (ГТО): що це таке, для яких цілей використовується, і якими методами досягається?

Гідротермічну обробку зерна проводять з метою поліпшення його технологічних властивостей, створення оптимальних умов для переробки зерна, а також для отримання круп, що відповідають найвищим вимогам по своїй живильній цінності і органолептичним характеристикам. Застосування ГТО призводить до збільшення виходу крупи від 5 до 12%, поліпшення її споживчих властивостей, збільшення харчової цінності та стійкості при зберіганні. Результатом процесу ГТО є збільшення міцності ядра і більш легке відділення оболонок, які частково відшаровуються і стають більш крихкими. Підвищення міцності ядра приводить до збільшення виходу крупи за рахунок зниження утворення мучелі при лущенні. ГТО зерна застосовують при виробленні крупи з гречки, вівса, кукурудзи, гороху, ячменю і пшениці.

В процесі ГТО використовують зволожувачі, пропарювачі і сушарки. Застосування зазначеного обладнання позитивно впливає як на технологічні показники зерна, так і на органолептичні і поживні характеристики готової продукції - крупи. У крупи вирівнюється колір, вона швидше розварюється до однорідної консистенції. Зволожувач призначений для внесення вологи в зерно в процесі його гідротермічної обробки. Зволожувач встановлюється в підготовчих відділеннях підприємств по зберіганню і переробці зерна. НВО «АГРО-СІМО-МАШБУД» пропонує зволожувач Р6-УВ-250 з технічної продуктивністю не менше 6 тонн на годину.

Для сушки і підсмажування зерна круп'яних культур та готової крупи НВО «АГРО-СІМО-МАШБУД» пропонує сушарку ВС-10М, вона комплектується також і охолоджувальною колонкою.

Детальніше хотілося б зупинитися на пропарювачах. НВО «АГРО-СІМО-МАШБУД» пропонує наступні види пропарювачів: Пропарювач ПЗ-1, Пропарювач ПЗ-2, Пропарювач ПЗ-3, Пропарювач ПЗ-4, Пропарювач ПЗ-5, Пропарювач ПЗ-6.

  • Пропарювач ПЗ-1 – це апарат періодичної дії, призначений для проведення гідротермічної обробки зерна надлишковим тиском водяної насиченої пари. Використовується при пропарюванні гречки і вівса. Пропарювання зерна покращує його технологічні властивості і підвищує споживчі якості готової продукції. У конструкції застосовуються шиберні засувки ДУ-200 або ДУ-150.
  • Пропарювач ПЗ-2 (Пропарювач для пшениці, ячменю і гороху) має те ж призначення, що і ПЗ-1, але відрізняється безперервною роботою завдяки застосуванню в конструкції шлюзових затворів. Також існує різниця в масі обладнання та деяких інших параметрах.
  • Пропарювач ПЗ-3 призначений для варіння зерна, крупи та інших сипучих продуктів під надлишковим тиском насиченої водяної пари, безперервно перемішуючи продукт мішалкою. Може працювати безперервно або періодично в залежності від типу запірних пристроїв на завантаження і вивантаження. Використовується для виробництва пластівців і сушеними-варених круп. Повністю виготовлений з харчової нержавіючої сталі.
  • Пропарювач ПЗ-4 здійснює безперервну гідротермічну обробку зерна круп'яних культур для якісних змін технологічних показників зерна і споживчих властивостей готової продукції. Пропарювач крупи має повний обсяг 2,7 метра кубічних при обсязі зерна на стрічці 0,1 м. куб. Робоча площа стрічки - 2,2 м. кв. Використовується для глибокого пропарювання-варіння зерна і круп під надлишковим тиском пари. Повністю виготовлений з харчової нержавіючої сталі.
  • Пропарювач ПЗ-5 призначений для варіння зерна, крупи та інших сипучих продуктів насиченою водяною парою при його надмірному тиску при безперервному переміщенні продукту. Являє собою горизонтальний апарат під тиском з встановленим всередині шнеком. Повністю виготовлений з харчової нержавіючої сталі.
  • Пропарювач ПЗ-6 призначений для обробки поверхні зерна, крупи та інших сипучих продуктів насиченою водяною парою без створення надлишкового тиску в зоні взаємодії продукту і пари. Даний пропарювач працює безперервно. Комплектується верхнім і нижнім бункерами, які, як і пропарювач, виконані з харчової нержавіючої сталі. Подача пари в потік зерна здійснюється за допомогою 4 форсунок, які введені всередину пропарювача. За допомогою лопатевої мішалки здійснюється безперервне перемішування продукту. У пропарювачі передбачена система автоматичного контролю і підтримки заданої температури продукту.
Залишилися питання?
Підписатись на новини

Свіжі новини

Експорт технологічного обладнання до Туреччини
08.11.2024

Експорт технологічного обладнання до Туреччини

Подробнее
Розширення обсягів поставок до Казахстану
29.10.2024

Розширення обсягів поставок до Казахстану

Подробнее
У фокусі популярності – лущильна машина для сочевиці
22.10.2024

У фокусі популярності – лущильна машина для сочевиці

Подробнее
Розвиток зернопереробної промисловості у Польщі
17.09.2024

Розвиток зернопереробної промисловості у Польщі

Подробнее
Догори